Jdi na obsah Jdi na menu

Historie

FOTBALOVÁ FARMA VOŠ A SOŠ
ROUDNICE NAD LABEM

FOTBALOVÁ FARMA (FF) při Vyšší odborné škole a Střední odborné škole v Roudnici nad Labem je již 16 let na sportovním poli úspěšným výchovně vzdělávacím projektem, jenž spojuje maturitní vzdělávání, intenzivní fotbalovou přípravu a volnočasové středisko pod jednu střechu. Pomyslným startovním impulsem byl školní rok 1999/2000, kdy se ředitel školy, Ing. Josef Nehyba, stal zároveň zakladatelem FF a na SOŠ otevřel první ročník studijního oboru Silniční doprava s rozšířenou výukou fotbalu.

Tréninkový a vzdělávací proces je pro svou přímou souvztažnost se SOŠ a VOŠ záměrně zaměřen  na dorosteneckou a juniorskou kategorii. Po ukončení dorosteneckého věku, resp. školy, se nejlepším „farmářům“ otevírá  možnost absolvovat testování v partnerských klubech profesionálního či výkonnostního fotbalu (FK Teplice, FK Dukla Praha, TJ Sokol Brozany atd.)

Čtyřletá fotbalová příprava je tedy chápána zejména jako služba jednotlivým oddílům, a především samotným dorostencům. Rozsah spolupráce s mateřskými oddíly hráčů se z počáteční krajské úrovně rozrostl již na oblast celých Čech a smluvně nyní probíhá s několika desítkami fotbalových klubů.

 V prvních dvou letech svého působení zajišťovala Fotbalová Farma sportovní přípravu pro studenty, kteří hráli ve svých klubech, a účastnila se jen přátelských utkání či turnajů. Od sezóny 2002/2003 již startovala v krajském přeboru Ústeckého kraje s celky staršího a mladšího dorostu.

Za mezníky v historii tohoto ojedinělého školního fotbalového oddílu lze považovat zejména následující data:

  Sezona 2004/2005:
Zisk titulu v krajském přeboru a postup do třetí nejvyšší dorostenecké soutěže v České republice, do divize;

    Období 2005 – 2007:
Třetí a čtvrté místo v divizi staršího dorostu;

  Sezona 2010/2011:
Přihlášení 4 soutěžních družstev
(A tým – divize staršího
a mladšího dorostu, B tým – krajský přebor staršího
a mladšího dorostu);

   Sezona 2011/2012: Všechna družstva FF v ligových soutěžích (U19, U17, U16);

Sezona 2014/2015:
4. místo v celorepublikovém finále Poháru Josefa Masopusta v Praze Na Julisce

V právě probíhajícím soutěžním ročníku 2016/2017 bojují o mistrovské body celkem dvě farmářská družstva. Nejstarší celek (spojená kategorie U19 + U18) reprezentuje značku FF v krajském přeboru staršího dorostu Ústeckého kraje. Družstva U17 a U16 jsou zařazena na tutéž úroveň, a to jak výkonnostně, tak regionálně, jako jeden mladší dorost.

Tréninkový a zápasový proces je zajišťován trenérským kolegiem vedeným Mgr. Martinem Babačou, který navázal na práci předchozích šéftrenérů Kolčavy, Budky, Pekaře, Bičovského, Dobiaše, Bokši, Kohouta, Wozniaka a Buka. Velkou osobností realizačního týmu byl i trenér brankářů Jiří Sedláček, jenž během své trenérské kariéry pomohl vychovat i jednoho z nejlepších současných světových brankářů – Petra Čecha. Na Farmě působil v letech 2007 – 2016.

Toho času studují hráči VOŠ a SOŠ Roudnice nad Labem ve všech maturitních oborech vzdělání a pro svůj sportovní růst mají k dispozici profesionální tréninkové podmínky na úrovni zahraničních fotbalových akademií. Celoroční tréninkový cyklus je sestaven na základě koncepčního tréninkového programu kladoucího důraz na moderní prvky tréninkového procesu a individuální přístup. Aby byla těžiště výchovy a vzdělávání na FF respektována v plném rozsahu, konfrontují se reprezentanti Farmy nejen s přípravou technicko-taktickou a kondiční, nýbrž také psychologickou a etickou. Plnohodnotnou složkou tréninku jsou též regenerace a zotavení.

Od školního roku 2015/2016 dochází navíc ke zcela zásadnímu rozšíření výchovně vzdělávacího portfolia talentované mládeže FF. Vyjma výše uvedené komplexní fotbalové přípravy zacílí rozvrhový program STŘEDISKA VOLNÉHO ČASU při VOŠ a SOŠ Roudnice nad Labem svůj pohled také na vzdělávání hráčů jako členů realizačního týmu (trenér, klubový rozhodčí, klubový manažer atd.) Celý proces tak dostává zcela nový edukační rozměr, který více než významným způsobem podporuje budoucnost mateřských oddílů hráčů, resp. myšlenku GRASSROOTS fotbalu jako celku.

Fotbalové třídy již opustilo přes 200 absolventů a mnoho z nich nastupuje v divizních soutěžích, předních krajských celcích či ligových klubech futsalu. Někteří byli testováni v profesionálních klubech, tři hráči si dokonce vysloužili angažmá v ligových mužstvech dospělého fotbalu. Jsou jimi Roman Potočný (ročník 1991 - FK Teplice, Epojištění liga), Matěj Marič (ročník 1991 – SK Sokol Brozany, Česká fotbalová liga), Miroslav Müller (ročník 1989 – SK Sokol Brozany, Česká fotbalová liga).

Za nejúspěšnější současníky můžeme označit Dominika Šupa (ročník 1997 – FK Teplice, juniorská liga), Jiřího Vokouna (ročník 1996 – SK Štětí, Divize B + Olympik Mělník, 2. futsalová liga) a Radka Hrdého (ročník 1995 – SK Štětí + Gardenline Litoměřice, CHANCE Futsal liga)

 

Mgr. Martin Babača
vedoucí technického a sportovního úseku FF